Korkuluk Sistemleri

Hem hava hem de ağır kullanım koşullarına karşı dayanıklı olarak üretilen alüminyum korkuluk sistemleri dış ve iç mekanlarda sorun çıkarmadan yıllarca dayanabilir.

Son yılların en popüler malzemesinin alüminyum olmasının şüphesiz en büyük nedeni demir doğramalara nazaran uygun fiyatlı olmasıdır. Yanı sıra paslanmaması da uzun ömürlülüğünü artırmaktadır.
Alüminyum yumuşak bir metaldir. Alüminyum korkulukta sağlamlığı yakalamak için özellikle kullanılan yardımcı malzemelere ve montajına çok dikkat etmek gerekir.


Balkonlarda kullanılan demir korkuluklar ve beton duvarın yerini ve merdivenlerde kullanılan ahşap ve ferforje küpeşte sistemlerin yerini son yıllarda kullanılmaya başlanan alüminyum korkuluk sistemleri geniş model seçenekleri, uygun fiyatları ve kolay montajı sayesinde daha uzun yıllar tercih sıralamasında üst konumlardaki yerini koruyacaktır.


Alüminyum doğrama ve işleme teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile üretilmeye başlanan yeni makineler sayesinde alüminyum korkuluk modelleri neredeyse sınırsız diyebiliriz. Bu model zenginliğinin üzerine çeşitli kaplama sistemleri ile ağır kullanım alanları ve yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarına karşı daha dirençli hale getirilebilen alüminyum korkuluk sistemleri günümüzde inşa edilen tüm yeni yapılarda öncelikli ürün olarak kullanılmaktadır.
Bu sektörün sunduğu çok geniş bağlantı elemanı ve aksesuar seçenekleri ile mekânlarınızın dekorasyonunu bozmadığı gibi daha estetik bir görünüm kazandıran alüminyum korkuluklar kolay montaj sağlayan tasarımları ile kısa sürede montaj yapılmaktadır.
Balkonlarda, teraslarda, havuz kenarlarında, yangın merdivenlerinde, iç mekân merdivenleri ve daha pek çok alanda alüminyum korkulukları güvenle tercih edebilirsiniz.

Hem hava hem de ağır kullanım koşullarına karşı dayanıklı olarak üretilen alüminyum korkuluk sistemleri dış ve iç mekânlarda sorun çıkarmadan yıllarca dayanabilir. Size düşen sadece temizliğinin yapılmasını sağlamaktır.
 

Alüminyum korkuluklar alüminyumun kolay işlenebilen ve şekil verilebilen bir malzeme olması dolayısıyla aklınıza gelebilecek her modelde üretilebilmektedir. Alüminyum korkuluklar sadece alüminyum borulardan oluşabildiği gibi camlı korkuluk sistemleri, pleksi korkuluklar gibi diğer malzemelerle uyumlu olarak kullanılabilmektedir.

Özellikle merdiven kenarları alanında iç mekânlarda kullanılan korkuluk modelleri arasında dekoratif olması nedeniyle tercih edilen ahşap korkuluklara göre bakımı çok daha kolay olan alüminyum korkuluklar tercih edilmeye başlanmıştır. İç mekân merdivenlerinde kullanılan alüminyum korkuluklar mekâna modern bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca plazalarda ve gökdelenlerde yangın çıkış merdivenleri için uygun fiyat seçenekleri öne çıkmaktadır.

Özel işlemlere tabi tutulan alüminyum borular paslanmaya karşı dayanıklı hale getirilmekte, istenirse değişik renklerde üretilebilmektedir.
Alüminyum korkuluklar sadece balkonlarda ve merdivenlerde değil havuz kenarı, bahçe girişi, fabrika giriş kapıları gibi pek çok değişik alanda ucuz ve dekoratif bir çözüm olarak kullanılabilmektedir.

Alüminyum montajı; hafif bir malzeme olduğu için uygulanacağı alana getirilmesi ve taşınması oldukça kolaydır. Bu sektörde faaliyet gösteren alüminyum korkuluk firmaları geliştirdikleri özel tasarımlar sayesinde sistemin montajı aşamasında kullanılan zamanı ve işçiliği en aza indirmeyi başarmışlardır.
Demonte bir sistem gibi gerekli yerlerden birbirine tutturulan borular korkuluk için özel üretilmiş bağlantı elemanlarıyla birbirine eklenerek kısa sürede kurulabilmektedir. Montaj aşamasında daha önceden seçmiş olduğunuz boru başları ve dirsek gibi bölgelerde kullanılacak aksesuarlarda kolayca yerlerine yerleştirilebilmektedir.
Montajı bu kadar kolay olunca, kaynak veya herhangi diğer bir işlem gerektirmeyince etrafta o oranda az dağılmakta ve size montajdan sonra yapacak pek iş düşmemektedir.

Alüminyum hiç bir kaplama veya boya işlemine tabi tutulmadan kendi renginde modern bir görünüm sunduğu için genellikle olduğu gibi kullanılmaktadır. Ancak renk ve kaplama alanında çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

Korkuluklar için kullanılan bir diğer uygulama ise kumlama yöntemiyle alüminyumun daha mat bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. Korkuluk sistemleri için alüminyum, tasarımlarda kolaylık sağlayan hafif bir malzeme olması, cam ve ahşap gibi diğer malzemelerle uyum içinde kullanılabilmesi, nakliyatının kolay olması ve diğerlerine göre daha ucuz bir malzeme olması, çok kolay monte edilebilmesi nedeniyle bugün pek çok inşaat ve dekorasyon firması tarafından önerilmekte ve kullanılmaktadır.
Diğer avantajları arasında hava koşullarına karşı dayanıklılığını, yüke ve darbelere karşı güçlü olmasını, model açısından zengin bir seçenek sunmasını ve estetik görünümünü sayabiliriz.

Korkuluk Sistemleri